Lisenssi on pakollinen seuran harjoituksissa ja kilpailuissa

7.3.2022

Hallitus on päättänyt kokouksessaan 28.2.2022 seuraavaa:

Seuran valvotuissa harjoituksissa / seuran kilpailuissa, ruutilajeissa,  (esim Lopen radalla ja Hyvinkäällä) on osallistujalla oltava voimassa oleva Suomen Ampumaurheiluliiton harrastaja-, kilpailija- tai nuorisolisenssi. Vaihtoehtoisesti käy myös Reserviläisliiton toimintaturva vuodelle 2022.

Lisenssi tai toimintaturva tarkistetaan jokaiselta osallistujalta. Ilman asianomaista vakuutusturvaa ei seuran harjoituksiin tai kilpailuihin voi osallistua. Lisenssin voi todentaa maksukuitilla, mobiiliversiolla tai lisenssikortilla.

Ampumaurheiluliiton lisenssit voi hankkia www.suomisport.fi kautta ja vastaavasti reserviläisjärjestön jäsen voi hankkia toimintaturvan Reserviläisliiton kautta.

Lisätietoja Ampumaurheiluliiton lisennistä liiton sivuilta: Suomen Ampumaurheiluliitto ry⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠